Prístav nádeje

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE BEZBARIÉROVÉHO DETSKÉHO IHRISKA

E-mail Print PDF
 Srdečne Vás pozývame na slávnostné otvorenie prvého bezbariérového detského ihriska vo Zvolene. Informácie v pozvánke Embarassed. 
 
 
 
 
 
 
 
 


Reportáž z príprav si môžete pozrieť tu: 

http://www.tvhronka.sk/spravodajstvo/vo-zvolene-stavaju-prve-bezbarierove-ihrisko/

 

 
 
 
 
 
 TLAČOVÁ SPRÁVA   

                            „Vo Zvolene vzniká prvé bezbariérové, inkluzívne ihrisko bez bariér“

 
 
 
Zvolen (05. september 2018) - Približne 14,3 % Slovenskej populácie tvoria ľudia s nejakou formou zdravotného hendikepu, z toho odhadom každé 50.-te dieťa na Slovensku vo veku 0 – 7 rokov má viacnásobné postihnutie. Nanešťastie však veľa dnešných školských a verejných ihrísk nie je prístupných pre deti s telesným znevýhodnením. Aj preto zvolenské občianske združenie Prístav nádeje, ktoré zastrešuje ľudí so zdravotným hendikepom, prišlo s riešením debarierizácie verejných priestorov, konkrétne vybudovaním bezbariérového, inkuluzívneho detského ihriska – ihriska pre všetkých bez rozdielu.

Presne tak isto ako dospelí, aj deti potrebujú mať možnosť slobodne sa pohybovať ako najlepšie vedia. Navyše deti s telesným postihnutím sa môžu a chcú sa hrať presne tak isto, ako všetky ostatné deti. Právo detí oddychovať a tráviť voľný čas, zapájať sa do herných a rekreačných aktivít je napokon zakotvené aj v Dohovore OSN o právach dieťaťa. Aj deti s duševným alebo telesným postihnutím majú právo aktívne sa podieľať na živote spoločnosti. No napriek tomu realita je taká, že doposiaľ boli vybudované len štyri ihriská s bezbariérovými prvkami, avšak z toho len dve sú funkčné už len čiastočne (v Košiciach a v Bratislave). Na sídlisku Západ vo Zvolene tak vznikne úplne prvé bezbariérové, inkluzívne detské ihrisko. Vážim si každého jednotlivca, ktorý dokáže pomáhať ľudom vo svojom bližšom či vzdialenejšom okolí ku kvalitnejšiemu životu. O to viac, ak dokáže uskutočniť niečo naozaj originálne a šíriť tak dobré meno nášho mesta za jeho hranice. Takým je určite aj nápad vybudovania malého bezbariérového ihriska, ktoré bude prvým svojho druhu na celom Slovensku,“ hovorí primátorka mesta Zvolen, Lenka Balkovičová.

Moderné priestory pre hru detí nesmú byť miestom, kam sa dieťa so zdravotným znevýhodnením nedostane. „Chceme, aby hra bola obohacujúcim a celoživotným zážitkom pre všetky deti. A detské ihriská – miesto, kde sa stretávajú rodiny s deťmi (vrátane detí so zdravotným znevýhodnením) je ideálnym priestorom na búranie bariér, vzrušujúcim prostredím, ktoré rozvíja fantáziu detí, ako aj ich fyzické a spoločenské zručnosti,“ povedala riaditeľka občianskeho združenia Prístav nádeje, Marcela Václavková Konrádová.

Finančné prostriedky vo výške 5.tis € na vybudovanie ihriska získalo združenie vďaka verejnému online hlasovaniu ako aj prezentácií svojho zámeru v grantovom programe #Pomáhajmeďalej od Nadácie Volkswagen Slovakia, peňažnému daru vo výške 500 € od spoločnosti Continental, finančnému príspevku vo výške 400 € od Slovenského olympijského výboru, firme Agger, s.r.o. a ústretovosti vedenia Mesta Zvolen. „Myslím si, že nájsť a následne vyčleniť vhodný pozemok na umiestnenie bezbariérového detského ihriska je to najmenej, čo môžeme pre podporu daného projektu urobiť,“ povedala Balkovičová.

Ihrisko nebude viac rozdeľovať, ale spájať. Na sídlisku Západ vo Zvolene tak zavládne hra bez hraníc. Jednotlivé komponenty sú upravené špeciálne pre deti na vozíku, či už dieťa môže opustiť vozík alebo nie. Nájdete tu zostavu edukačných tabúľ, prevažovaciu hojdačku, špeciálne pieskovisko, ako aj lavičku a informačnú tabuľu. „Žiadne dieťa by nemalo byť nechané na vedľajšej koľaji len preto, že sme mu nesprístupnili priestor, v ktorom sa pohybuje. Mne osobne sa život zmenil ako desaťročnej, keď mi začali zdravotné problémy, pre ktoré dnes, v dospelosti, nosím nálepku postihnutá. A tiež  dôverne poznám ten pocit bezmocnosti, keď som sa mohla akurát tak pozerať z okna na to, ako sa deti vonku hrajú bezo mňa, pretože pre mňa tam nič bezbariérové nebolo,“ opisuje Václavková.

Cieľom tak je vybudovanie univerzálneho ihriska pre deti s obmedzenou schopnosťou pohybu a vnímania, ihrisko však bude slúžiť aj pre deti bez hendikepu, aby sa vytvorili podmienky na proces integrácie. Teším sa, že deti so zdravotným postihnutím dostanú možnosť trávenia voľných chvíľ, akú nikdy predtým nemali. No a ak aspoň trochu inšpirujeme aj iné mestá na Slovensku, aby začali uvažovať podobne, moja radosť bude o to väčšia,“ uzatvára Balkovičová.

Ľudia z občianskeho združenia Prístav nádeje pracujú s ľuďmi so zdravotným znevýhodnením, ale aj širokou verejnosťou. Búrajú predsudky, spájajú, inšpirujú, integrujú. Dopomáhajú zaradiť sa ľuďom do pracovného, spoločensky zmysluplného a plnohodnotného života v spoločnosti. „Našou ambíciou je ihrisko rozšíriť aj o ďalšie bezbariérové komponenty, či už o kolotoč alebo zostavu s plošinami. Nateraz nám to však finančné možnosti neumožnili a z oslovených 37 firiem sa nás rozhodla podporiť len jedna,“ uzatvára Václavková.

Prvé bezbariérové ihrisko sa bude slávnostne otvárať v piatok 14. septembra o 16:30 hod. vo vnútrobloku ulice Alexandra Nográdyho (oproti 9. ZŠ) na sídlisku Západ vo Zvolene. Príďte so svojimi deťmi zažiť doposiaľ nepoznané emócie aj vy J.

 

Viac na www.pristav-nadeje.eu alebo www.facebook.sk/pristavnadeje

 

 

 

 

 
 
 

Anketa

Pociťujete potrebu posunúť sa v živote, alebo v práci?
 

Vyhľadávanie

Kto je on-line

We have 18 guests online

Návštevnosť

Members : 242
Content : 184
Content View Hits : 361421